Kochani, dzisiaj przyszedł czas, aby pogadać o wolności.
Wolność – piękne słowo, które od wieków inspiruje do walki o lepsze jutro, do tworzenia i działania. Ale czym jest wolność w dzisiejszych czasach? Dla mnie wolność to wartość nadrzędna, ale jej prawdziwe znaczenie coraz częściej jest wypaczane.
Wolność a odpowiedzialność
Wolność nie jest pojęciem bezgranicznym. Kończy się tam, gdzie zaczyna zagrażać drugiemu człowiekowi. Doskonałym przykładem jest aborcja – decyzja, która nie tylko kończy życie niewinnego dziecka, ale także przekreśla fundamentalną wartość, jaką jest prawo do życia. Czy takie działanie można nazywać wolnością? Czy nie jest to raczej przemoc w najczystszej postaci?
Wolność osobista zawsze wiąże się z odpowiedzialnością – za nasze słowa, decyzje, działania. W internecie, gdzie tak łatwo rzucić oskarżenie, wyrazić nienawiść, ta odpowiedzialność często zanika. Wszelkie zmiany w prawie i narzucanie nam przez państwo, tego co należy mówić, to nie tylko zagrożenie, ale także narzędzie ograniczania wolności innych, które prowadzi do destrukcji społecznej i wycofania. Musimy być odpowiedzialni sami za siebie.
Wolność w internecie – dlaczego boli mnie ograniczanie prawicowych treści
Nie mogę przejść obojętnie obok faktu, że w przestrzeni internetowej prawicowe treści są często marginalizowane i traktowane jako bezwartościowe. Głos w obronie życia, rodziny czy tradycyjnych wartości coraz częściej jest wyciszany, podczas gdy poglądy skrajnie lewicowe mają swobodny dostęp do przestrzeni publicznej. Czy to jest prawdziwa wolność słowa?
Dlaczego mówienie o wartości ludzkiego życia – od poczęcia do naturalnej śmierci – ma być uznawane za kontrowersyjne? Czy prawda o godności człowieka nie zasługuje na miejsce w debacie publicznej?
Wolność a granice
Nie możemy mylić wolności z anarchią. Wolność oznacza poszanowanie praw innych, ale także wyznaczenie granic, które chronią nas przed chaosem. Internet to miejsce, w którym każdy z nas ma prawo głosu, ale musi on być odpowiedzialny.
Jako społeczeństwo musimy zadbać o to, aby wolność – była równoznaczna z odpowiedzialnością. Musimy mówić głośno o tym, co ważne, niezależnie od tego, czy nasze słowa wpisują się w aktualne trendy, czy nie. Prawdziwa wolność to przestrzeń do wyrażania swoich wartości, ale także szacunek dla życia i godności drugiego człowieka.
Wolność jest wartością, o którą trzeba walczyć, ale nigdy kosztem innych. To właśnie różni nas od anarchii – poszanowanie granic, które sami sobie wyznaczamy.