Blog z Życia Wzięty!

Agnieszka Niechcic – kobieta rozsądna, silna i emocjonalnie dojrzała – analiza postaci

Kochani!

Po analizie Barbary i Bogumiła przyszła pora na ich dzieci. I muszę przyznać, że im bardziej zagłębiam się w rodzinę Niechciców, tym mocniej widzę, jak ogromny wpływ mieli rodzice na charaktery swoich dzieci. Każde z nich inaczej przejęło cechy Barbary i Bogumiła. Każde inaczej radziło sobie z emocjami, relacjami i życiem.

Agnieszka jest chyba jedną z najbardziej interesujących psychologicznie postaci młodego pokolenia w „Nocach i dniach”. W przeciwieństwie do swojej matki była znacznie bardziej uporządkowana emocjonalnie, zdyscyplinowana i realistyczna. Nie żyła wyobrażeniami ani romantycznymi iluzjami. Potrafiła patrzeć na świat trzeźwo i dojrzale. Być może właśnie dlatego tak bardzo różniła się od Barbary.

Agnieszka – córka obowiązku i ambicji

Agnieszka od najmłodszych lat była osobą niezwykle zdolną i pracowitą. Rozwijała się naukowo, miała ambicje i konsekwentnie dążyła do celu. Szkołę ukończyła z nagrodą, co pokazuje jej zdyscyplinowanie i wewnętrzną potrzebę rozwoju.

Była typem osoby racjonalnej, zorganizowanej i odpornej emocjonalnie. W przeciwieństwie do Barbary nie zatrzymywała się na marzeniach – działała. Potrafiła budować swoją przyszłość poprzez naukę, pracę i konkretne decyzje.

Wyjazd do Lozanny na studia przyrodnicze był dowodem jej odwagi, niezależności i otwartości na świat. Agnieszka nie bała się wyjść poza znaną rzeczywistość i zawalczyć o własne życie.

Miłość do Marcina – spokojniejsza i dojrzalsza niż relacje Barbary

To właśnie w Lozannie Agnieszka poznała Marcina Śniadowskiego – narodowca i wygnańca, człowieka o silnych poglądach i trudnym losie. Ich relacja była dużo bardziej dojrzała emocjonalnie niż wiele innych związków pokazanych w „Nocach i dniach”.

Psychologicznie Agnieszka wydaje się kobietą, która potrafiła oddzielać chwilowe emocje od prawdziwego uczucia. Nawet gdy ich relacja przechodziła kryzys i doszło do rozstania, oboje postanowili zawalczyć o siebie.

To bardzo ważne, ponieważ pokazuje, że ich miłość nie była jedynie romantycznym uniesieniem. Była świadomą decyzją dwóch ludzi, którzy mimo trudności chcieli być razem.

Agnieszka jako żona – wyrozumiała i lojalna

Agnieszka była zupełnym przeciwieństwem Barbary jako partnerki. Nie idealizowała miłości w sposób romantyczny i nierealny. Potrafiła spojrzeć na człowieka całościowo – z jego wadami, trudnościami i skomplikowaną sytuacją życiową.

Marcin był wygnańcem, człowiekiem uwikłanym w sprawy polityczne, a przez to życiowo niestabilnym. Mimo to Agnieszka potrafiła być wobec niego wyrozumiała, wspierająca i lojalna. Świadczy to o jej dużej dojrzałości emocjonalnej. Nie oczekiwała od życia romantycznej perfekcji. Rozumiała, że prawdziwy związek wymaga cierpliwości, walki i kompromisów.

Konflikt z Bogumiłem – zderzenie dwóch silnych charakterów

Bardzo ciekawa jest również relacja Agnieszki z ojcem w kontekście Marcina. Bogumił bardzo przeżywał brak kontaktu ze strony Śniadowskiego. Bolało go, że Marcin nie przyjechał z Lozanny, by osobiście porozmawiać z nimi o swoich zamiarach wobec Agnieszki.

Dla Bogumiła – człowieka honoru, zasad i tradycyjnego podejścia do rodziny, było to bardzo ważne. Odbierał zachowanie Marcina jako brak szacunku wobec nich i Agnieszki.

Agnieszka jednak potrafiła spojrzeć na sytuację szerzej. Rozumiała trudne położenie Marcina i jego sytuację życiową. To właśnie wtedy pojawił się konflikt między nią a ojcem.

Psychologicznie był to moment symboliczny – Agnieszka po raz pierwszy bardzo wyraźnie stanęła po stronie własnych decyzji i własnej miłości, nawet jeśli oznaczało to sprzeciw wobec ojca, którego bardzo szanowała.

Agnieszka – najbardziej emocjonalnie dojrzała z rodziny Niechciców

Im bardziej analizuję Agnieszkę, tym bardziej mam wrażenie, że była jedną z najbardziej wewnętrznie poukładanych osób w całej rodzinie.

Nie miała emocjonalnego chaosu Barbary. Nie była tak impulsywna, jak jej brat – Tomasz. Potrafiła łączyć rozsądek z uczuciowością i odpowiedzialnością.

To niezwykle ciekawe wygląda na to, że przejęła najlepsze cechy obojga rodziców – siłę i obowiązkowość Bogumiła oraz emocjonalną wrażliwość Barbary, ale bez ich największych skrajności.

Dlaczego postać Agnieszki jest tak ważna?

Pokazuje kobietę nowoczesną, świadomą i samodzielną, która potrafi kochać dojrzale, ale jednocześnie nie rezygnuje z własnego rozwoju i niezależności.

Agnieszka nie żyła wyłącznie marzeniami o miłości. Potrafiła budować swoje życie na wiedzy, pracy i odpowiedzialności. Dlatego jej historia wydaje się dużo spokojniejsza emocjonalnie niż historia Barbary.

To postać kobiety, która nie szukała nieustannie szczęścia, fantazjując, lecz próbowała świadomie tworzyć je tam, gdzie była.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
O AUTORCE bloga​
Adrianna Katarzyna Kacińska-Skitek
Nazywam się Adrianna Kacińska-Skitek – jestem niepełnosprawną kobietą zwariowaną na punkcie języka polskiego. Interesuje mnie psychologia kliniczna i ogólny rozwój psychiczny człowieka. Ukończyłam kursy z tych dziedzin. W 2020 i 2021 roku wydałam cztery książki.
KATEGORIE
MOJE FILMY
Reklama
PODĄŻAJ ZA MNĄ